Hopp til innhold

Nettsiden bruker mørk bakgrunn og lavoppløste bilder for å spare strøm. Du kan slå av denne funksjonen. Les mer

Strømsparing

Behov for etablering av differansekontrakter for hydrogen

Hydrogen er en nødvendig klimaløsning for at Norge skal nå sine 2030-mål, spesielt for å kutte utslipp i maritim sektor og industri. Det er ingen bevilgning eller ytterligere konkretisering som sikrer at det utformes en ordning for differansekontrakter for hydrogen i revidert nasjonalbudsjett for 2023.
1. mai 2023

Uforutsigbarhet knyttet til tempo i markedsutvikling og etterspørsel, sammen med usikkerhet i priser for både hydrogen og de fossile alternativene, gjør at investeringsbeslutninger stadig blir utsatt i tid. Men prosjektene som skal bidra til nødvendige klimakutt før 2030 må komme i gang nå. Derfor haster det å få på plass forutsigbare rammevilkår.

En differansekontraktsordning vil gi nødvendig sikkerhet og få i gang oppbyggingen av verdikjeden slik at vi kan få til klimakutt til 2030. I statsbudsjettet for 2023 ble følgende verbalvedtak fattet: “Stortinget ber regjeringen komme med en plan om å innføre et system for differansekontrakter for hydrogen i løpet av 2023.”

Det er foreløpig ikke kommet signaler fra regjeringen om at det jobbes konkret med utarbeidelsen av en plan. Vedtaket burde derfor ha blitt konkretisert i RNB og det burde gis spesifikt ansvar for oppfølging slik at en ordning er ferdig utredet innen utgangen av 2023. En første konkurranseutlysning burde være på plass allerede i starten av 2024. Usikkerheten rundt når en eventuell ordning kommer vil også bidra til forsinkelser i prosjektering, og det må derfor komme tydelige signaler fra regjeringen på hva næringslivet kan forvente fremover.

Til Zerokonferansen 2022 lagde vi en video som forklarer behovet for differansekontrakter, se den her:

Flere aktuelle saker

18. desember 2025
Nyheter

Julehilsen fra ZERO-lederen: Et bratt klimaår

17. desember 2025
Nyheter

Norske klimakutt forsinkes med fire år med neste års statsbudsjett 

16. desember 2025
Zeroakademiet

Første samling for Zeroakademiet Midt-Norge

1. desember 2025
Energi

ZERO foreslår tiltak for økt nettkapasitet

1. desember 2025
Nyheter

Ane Breivik er ny ZERO-rådgiver på industri og energi 

1. desember 2025
Transport

ZERO-rapport: Slik kan Europa lykkes i omstillingen til utslippsfrie anleggsplasser